Vartojimo paskolų sąlygų palyginimas

 

Galima išskirti dvi didžiausias paskolų kategorijas, kurios susilaukia daugiausia Lietuvos vartotojų dėmesio. Tai – vartojimo paskolos ir būsto paskolos. Šią takoskyrą galima brėžti tarp trumpalaikių ir ilgalaikių įsipareigojimų.

Būsto paskolas palyginti yra sudėtinga, nes jų sąlygos nėra viešos ir kiekvienam klientui yra pasiūlomos individualiai. Jas taip pat įtakoja ir derybos. Todėl daugiausia ką galima pasakyti, tai apytiksles palūkanų normas. Visa kita – individualaus derinimo ir derybų rezultatas.

Priešingai būsto kreditui, vartojimo paskolos turi fiksuotas sąlygas, kurios beveik nekinta nuo aplinkybių. Kiekvienas klientas gaus paskolą tomis pačiomis, iš anksto nustatytomis ir fiksuotomis sąlygomis ir nesvarbu kokia yra jo finansinė padėtis. Pagal nutylėjimą darant prielaidą, kad asmuo atitinka pagrindines sąlygas vartojimo paskolai gauti. Kurios be pilietybės, amžiaus ir kitų demografinių kriterijų taip pat kelia finansinius reikalavimus: 257 eurų minimalų pajamų dydį ir ne daugiau 40 procentų mėnesio grynųjų pajamų skiriamų įsipareigojimų vykdymui.

Dėl to yra aktualus vartojimo paskolų palyginimas, kuris leidžia greitai įvertinti skolinimosi sąlygas. Tai nėra tik palūkanų normos ir jų palyginimas. Vartojimo paskolos skiriasi ne tik tuo.

Palūkanų norma ir BVKKMN

Kaip pavyzdį galima pateikti leidžiamą pasiskolinti sumą: vienas kreditorius gali siūlyti tik mažas paskolas, o kitas – tik didesnes. O dar gali skirtis skirtingų sumų ir terminų palūkanos, todėl vien pažvelgus į vidutinę ar minimalią metinę palūkanų normą sužinosite tik dalį informacijos.

Gerokai svarbiau palyginti bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą. Ji pateiks tikslesnį vertinimą apie realiai paskolos gavėjo mokamą kainą už kreditą.

Vartojimo paskolos grąžinimas

Palūkanos sudaro tik dalį mokėjimų ir tik dalį paskolos grąžinimo. Kad įvertinti visas įmokų mokėjimo sąlygas, reikia paskaičiuoti kitų mokesčių įtaką vartojimo paskolos grąžinimui. Su sutartimi susijusių mokesčių atskirai skaičiuoti nereikia, nes jie yra įtraukiami į BVKKMN skaičiavimą.

Bet užtat reikia pasidomėti ar kreditorius gali pasiūlyti galimybę bent daliniam paskolos grąžinimui prieš sukankant sutarties terminui. Tokios paslaugos sąlygos gali net labai įtakoti vartojimo paskolos patrauklumą, nors ji nėra įtraukiama į kredito kainos skaičiavimą. To neparodo nei metinė palūkanų norma, nei BVKKMN. Tą patį galima pasakyti apie paskolos įmokų atidėjimą, kitaip dar vadinamas „mokėjimų atostogomis“.

Kaip suteikiama paskola

Objektyviai lyginant ir vertinant vartojimo paskolas, vartotojas turi įvertinti ir tai, kaip yra suteikiama vartojimo paskola. Nuo to priklauso kada pinigai bus pervesti į jūsų sąskaitą.

Greitųjų kreditų bendrovės pavedimą gali atlikti iš karto po sutarties pasirašymo. O pavyzdžiui tarpusavio skolinimosi platformos tą patį galutinį žingsnį gali atlikti po daugiau nei savaitės. Reikia įvertinti ir kaip greitai jums reikalinga paskola prieš priimant galutinį sprendimą dėl vartojimo paskolos pasirinkimo.

Kur dar atkreipti dėmesį

Vartojimo paskolos palyginimas, kad jis būtų objektyvus, turi būti ir visapusiškas. Neužtenka nužvelgti tik palūkanų normą, nes ji gali ir klaidinti, kai reikia įvertinti visą kredito kainą. Geriau lyginimą atlikti pagal BVKKMN, bet ir jis papasakos tik dalį istorijos. Dabar palyginti paskolas nėra sunku, todėl nerizikuokite priimti prasto finansinio sprendimo: nepatingėkite išsklaidyti abejones ir skolinkitės atsakingai.

Back To Top